Projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów

Każdy ogród rozpoczyna się od pomysłu. Pomysł przeradza się w plan, a plan w gotowy projekt. Dalej jest już tylko praca i efekt końcowy, w postaci kuszącego zapachem i wyglądem pięknego ogrodu. Ogród jest przestrzenią rozrywki i odpoczynku. Daje nam możliwości kontaktu z naturą i uatrakcyjnia nie jeden budynek. Ogród może być ozdobą działki, a także terenu przed siedzibą przedsiębiorstwa. Będzie on kusił, zachęcał i czarował tych, którzy chcą spędzić w nim urocze chwile. Nasza firma zajmie się tworzeniem Państwa ogrodu od podstaw. Znajomość roślin, kompozycji ogrodów i sprawna ręka, sprawią, że wyczarujemy dla Państwa ogród jak z bajki.

Po pierwsze, konsultacje.

Zanim przejdziemy do realizacji projektu, naszym celem jest przeprowadzenie z Państwem szczegółowego wywiadu i zbadanie terenu pod ogród. W ramach wywiadu dowiemy się jakie są Państwa oczekiwania wobec przyszłego ogrodu, ile czasu chcą Państwo poświęcić na jego pielęgnację i w jakich roślinach Państwo gustują. Odpowiedzi na te pytania określą nam czy ogród może być wymagający, czy będą w nim Państwo uprawiać sporty, a także jaki styl ogrodu Państwo preferujecie. Dla nas najważniejsze jest by dobrać ogród odpowiednio do Państwa potrzeb, zainteresowań i upodobań, gdyż ma być to miejsce w którym będą się Państwo dobrze czuć. Po wstępnych konsultacjach przejdziemy do inwentaryzacji terenu. Na tym etapie zbadamy ukształtowanie powierzchni, właściwości gleby, poziom wilgotności i nasłonecznienia, a także wykonamy precyzyjne czynności pomiarowe. Bardzo ważne jest ustalenie tych czynników, gdyż mają one wpływ na umieszczenie i dobór roślinności.

Styl, stylowi nie równy.

Zapewne pamiętają Państwo z czasów szkolnych pojęcie „wiszących ogrodów Semiramidy”. Może widzieli Państwo bogate ogrody Ludwika XIV. Każda epoka w dziejach ludzkości przyniosła nam inspiracje do tworzenia pięknych i urozmaiconych ogrodów. Dzięki pracom nadwornych ogrodników, dzisiaj możemy wybierać spośród różnych styli ogrodowych: angielskich, japońskich, francuskich, barokowych, romantycznych. Katalog ten jest wciąż otwarty. Współcześnie projektanci, dzięki bogatym zbiorom roślin i wiedzy na temat ogrodnictwa, tworzą wspaniałe projekty, dostosowane do Państwa gustu. Kolorowe rośliny, fikuśne krzewy, czy bogato rzeźbione dodatki tworzą małe dzieła sztuki ogrodniczej. Styl ogrodu, ma decydujący wpływ na dobór odpowiedniej kompozycji. Obecnie możemy wyróżnić 3 podstawowe kompozycje: swobodną, geometryczną i mieszaną. Odróżnia je od siebie przede wszystkim kształt i rodzaj ułożenia elementów. Ogród w kompozycji swobodnej nie będzie tak ścisły i uporządkowany, jak ogród geometryczny. Decydujący wpływ na wybór kompozycji będzie miał charakter wykorzystania ogrodu (reprezentacyjny czy aktywny), a także kształt działki (prostokątny czy nierównomierny)

Gdy jesteśmy gotowi do sporządzenia projektu.

Znamy już wymiary działki i schemat budynków. Wiemy jaki jest rodzaj gleby i poziom nasłonecznienia terenu. Ustaliliśmy wspólnie styl ogrodu i jego kompozycję. Wszystko jest przygotowane na rozpoczęcie fazy projektowej. Nanosimy elementy stałe takie jak stojące już drzewa i budynki. Planujemy rozmieszczenie takich elementów jak oczka wodne, elementy ozdobne, ławki, chodniki, oświetlenie i nawodnienie. Decydujemy o strefach ogrodu: reprezentacyjną, bogatą w kwiaty, aktywną, do uprawiania sportów i użytkową, jako ogródek warzywny. Następnie zajmujemy się doborem roślin – drzew, krzewów, kwiatów i umieszczeniem trawników. Gotowy projekt oddajemy w Państwa ręce, by zawczasu zadbać o odpowiednie poprawki i korekty planu. Zaakceptowany projekt może być realizowany. Nasi pracownicy, dbając o jak najwyższy profesjonalizm, zaczną tworzyć Państwa ogród, by w końcu zalśnił i zauroczył Państwa swoim pięknem.

Ogrody są miejscem spotkań i zabaw. Stanowią inspiracje dla artystów i są lekiem na kiepskie samopoczucie. Budzący się do życia ogród, po długiej zimie, wpływa na pozytywnie i przekazuje nam dużo energii. W końcu, każdy z nas chciałby znaleźć swój „Tajemniczy ogród” i rozkoszować się w nim przez długie lata. Taki ogród możemy dla Państwa stworzyć i wraz z Państwem go pielęgnować, ponieważ wiemy, że każdy z nas zasługuje na odrobinę luksusu i magii, jakie możemy znaleźć w ogrodach.