Zakładanie trawników

Zakładanie trawników

Piękny trawnik jest niewątpliwie ozdobą naszego ogrodu. Zielony, gęsty i elegancko przycięty zwróci uwagę nie jednego obserwatora, a dla nas będzie miejscem niebywałego relaksu i odpoczynku. Trawniki jednak nie służą jedynie jako podłoże naszych ogródków. Odgrywają znaczącą rolę w sporcie, a w szczególności w meczach piłki nożnej, stanowiąc element murawy, po której biegają rywalizujące drużyny. Utrzymanie takiego trawnika wymaga wiele czasu, pracy i wyspecjalizowanej wiedzy. Podobnie jak dbałość o trawnik w naszym ogrodzie. Z naszą firmą mogą być Państwo pewni, że stworzony przez nas trawnik, będzie służył latami za miejsce spotkań, czy błogiego leżakowania.

Zakładanie trawnika krok po kroku.

Podstawą każdego trawnika jest dobre podłoże. Na jałowej i suchej ziemi nie wyrośnie gęsta i zielona trawa, dlatego zanim przystąpimy do zakładania trawnika, najpierw musimy zadbać o przygotowanie gruntu. Naszym pierwszym zadaniem jest oczyszczenie ziemi z śmieci i zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest rozluźnienie gleby. Sposoby na to są różne, choć najszybszym i najefektywniejszym jest spulchnianie ziemi przy użyciu glebogryzarki. Gdy osiągniemy już zadowalający efekt przychodzi czas na usunięcie chwastów, które mogą mieć negatywny wpływ na wzrost trawnika. Po wybieraniu wszystkich chwastów przechodzimy do działań mających na celu poprawę jakości podłoża. Zajmujemy się strukturą ziemi, badamy odczyn chemiczny i dopasowujemy odpowiednie składniki pokarmowe, którymi gleba będzie się żywić. Zdrowa i pełna wartości odżywczych ziemia jest już gotowa do dalszych prac. W tym momencie możemy nałożyć specjalną siatkę przeciw kretom i wykopać obrzeża naszego trawnika. Wyrównujemy powierzchnię, aby w przyszłości ułatwić prace konserwacyjne, obficie podlewamy ziemie i na końcu wałkujemy ją. Taki proces „hartowania” gleby będzie miał wpływ na jakość i wygląd naszego trawnika, ponieważ „grunt to podstawa”.

Siejemy czy rolujemy?

Za dawnych czasów trawa była rozsiewana. Ubita i użyźniona gleba była sprawnie posypywana tysiącami drobnych nasion, które po upływie czasu zaczęły kiełkować i rosnąć. Ten sposób zakładania trawników dostępny jest również dzisiaj, choć trwa znacznie dłużej niż co raz popularniejsze użycie rolek z trawy. Tylko od Państwa zależy jaki rodzaj trawnika Państwo wybiorą. Jeśli chcą Państwo założyć trawnik z nasion, po uprzednim przygotowaniu gleby, użyjemy specjalnego siewnika, który ułatwi ich rozsypywanie. Takie nasionka zaczną kiełkować po około dwóch tygodniach, a po miesiącu otrzymamy intensywnie zieloną trawę. Zanim jednak na dobre będzie można po niej chodzić, musi trochę odczekać, by jej nie zadeptać. Drugi sposób zakładania trawnika, to trawa z rolki. Gdy przygotujemy grunt pod trawnik, kolejnym zadaniem będzie wymierzenie ilości rolek, potrzebnych do skomponowania równego i ładnego trawnika. Rolka trawy, to nic innego jak gotowa już darń porośnięta niewielką trawą. Gdy przyjdzie czas zasiewu, przywozimy do Państwa odpowiednią ilość takich rolek i układamy je tak, by równomiernie do siebie przylegały. Trawnik z rolki rośnie trochę szybciej i jest łatwiejszy w utrzymaniu, choć nie tak trwały, jak trawka zasiana i ukorzeniona od podstaw. Dużym plusem trawy z rolki jest możliwość każdorazowego jej uzupełniania, gdy dana część się nie przyjmie, lub zeschnie. Idealnym okresem do zasiewu trawy jest kwiecień, maj lub sierpień i wrzesień. Natomiast w przypadku zakładania trawnika z rolki, najlepiej jest zaplanować pracę na wrzesień lub październik.

Jak dbać o trawnik?

Założenie trawnika kończy się gdy małe roślinki zaczynają kiełkować. Jednak nie mniej ważna, niż odpowiednie przygotowanie gruntu jest pielęgnacja trawnika. Regularne koszenie i przycinanie trawy sprawi, że będzie ona rosła szybciej i będzie znacznie gęstsza. Nawożenie trawnika wpłynie na jego trwałość na warunki pogodowe i ożywi zielony kolor. Nie można także zapomnieć o nawadnianiu trawy, która wzbogaci wygląd naszych ogrodów. Nasza firma specjalizuje się nie tylko w zakładaniu trawników, ale również świadczy usługi mające na celu ich utrzymanie i pielęgnację. Posiadamy duże zaplecze urządzeń i produktów, które pozwalają nam na szybkie i efektywne założenie trawnika, a także na poprawę jego jakości. Mogą Państwo zaufać naszym pracownikom i ich umiejętnością, gdyż każdy z nich dobrze wie, że zadbany i elegancki trawnik jest wizytówką ogrodu.